22.06.2009 
Komentarze (0)

Surex 3 na festiwalu w Zagrzebiu

W sobotę zakończył się 2-dniowy festiwal Vatrometa w Chorwacji nad jeziorem Bundek. Decyzją jury polska firma Surex uplasowała się na 3 miejscu. Publiczność przyznała bielskiej firmie 2 miejsce. Konkurentami były firmy z Rumunii - Golden Ideas i z Filipin - La Mancha Pyro. Pomimo perfekcyjnego widowiska Surexa to właśnie oni okazali się być lepsi. To świadczy tylko o poziomie festiwalu, gdyż podobny scenariusz mogliśmy oglądać w Courchevel gdzie Polacy zajęli 1 miejsce. Ich zmagania będziemy mogli jeszcze w tym roku oglądać min. na Pyronale w Berlinie oraz w Cannes.

Kwalifikacja końcowa na festiwalu w Zagrzebiu wygląda następująco:
Jury:
I - Rumunia - Golden Ideas
II - Filipiny - La Mancha Pyro
III - Polska - SUREX

Publicznosc:
I - Filipiny - La Mancha Pyro
II - Polska - SUREX
III - Rumunia - Golden Ideas

W Internecie można już obejrzeć film z występu Surexa: Link
 
22.06.2009 
Komentarze (0)

Pokaz Sztucznych Ogni - Otwarcie IV części Galerii Olimp w Lublinie

Data - 17.06.2009
Okazja - Otwarcie IV części Galerii Olimp
Miejsce - Galegia Olimp
Godzina - ok. 22:30
Wykonawca - Tropic
Długość pokazu- około 6min
Link do obejrzenia filmu na YouTube- FILM


Komentarz - Zanim przejdę do oceny pokazu pozwolę sobie wspomnieć słowem o samej imprezie. Na wszelki wypadek przybyłem na miejsce gdzie miał być pokaz 4 godziny przed wydarzeniem. Niestety nigdzie nie znalazłem żadnej sceny ani miejsca gdzie byłyby rozstawione fajerwerki. Po blisko godzinie szukania dostrzegłem że cała impreza rozgrywa się na dachu galerii. Wszystko byłoby ok, gdybym nie dowiedział się już w czasie jej trwania że aby na nią wejść trzeba mieć bilet. Oczywiście wcześniej nikt o tym nie wspomniał, więc musiałem użyć "znajomości". No i jakimś cudem udało mi się wejść z kolegą bez biletów. Nadal jednak nie wiedziałem skąd będzie strzelony pokaz. Ustawiłem się tam gdzie po prostu była publiczność, bo przecież to ona ma widzieć widowisko no i niestety fajerwerki wystrzeliły nie z tego miejsca z którego się spodziewałem. W pewnym momencie zamiast sztucznych ogni filmowałem głowę jakiegoś gościa z dzieckiem. No nic, trudno.

Co do samego pokazu to do końca nie wiedziałem kto go będzie organizował. Okazało się że będzie to firma Tropic, która nie często gości w moim mieście. Usłyszałem podkład który był użyty na dniach Ożarowa Mazowieckiego. Nie słyszałem go na żywo, więc nawet mi się spodobał. Na niebie można było podziwiać zarówno rzymskie ognie, baterie jak i bomby. Zobaczyłem min. znane mi wcześniej rzymskie ognie o efekcie srebrnych komet strzelane po 3. Były min. baterie TB304 i TB305. Mi bardziej spodobała się ta druga, a szczególnie jej pierwsza i druga część. Efekty Green comets to golden glittering burst I Silver tails to coconuts wywarły na mnie ogromne wrażenie. Bomby były również bardzo ładne. Najlepsze były wg mnie te z grubymi trzeszczącymi ogonami wybuchające fioletową peonią. Finałowe 3 bomby horse tails były piękne. Nie widziałem do tej pory ładunków o takim efekcie które tak długo utrzymywałyby się na niebie. Ogólnie pokaz nie był jakiś gigantyczny, ale miło się go oglądało. Efekty były raczej standardowe, ale wcześniej nie widziałem ich na żywo więc pozytywnie mnie zaskoczyły. 
21.06.2009 
Komentarze (0)

Festiwal Ogień i Woda 2009 w Ełku - informacje

Mieszkańcy Ełku już 18 i 19 lipca będą mogli podziwiać podniebne zmagania 4 czołowych polskich firm pirotechnicznych. Impreza z pewnością przyciągnie też turystów nie tylko z województwa warmińsko-mazurskiego, ale też z całej Polski. Budżet tej imprezy jak na tylko 4 widowiska jest dość pokaźny, więc możemy się spodziewać zaciętej rywalizacji.
Firmy które będą walczyć o uznanie widzów i jury to:


Te nazwy powinny dużo mówić fanom pirotechniki. Oprócz pokazów sztucznych ogni organizatorzy przygotowali wiele innych atrakcji dla publiczności. Wystąpią grupy: HEY i ANIA DĄBROWSKA. Ostatni dzień Festiwalu uświetni występ poznańskiego Teatru Ósmego Dnia ze wspaniałym spektaklem plenerowym "Arka".  
18.06.2009 
Komentarze (0)

Trochę szerzej o zwycięzcy Władców OgniaPokaz każdego z uczestników miał mniej więcej podobną ilość wystrzelonych materiałów. Zarówno Artus, PyroMoravia i FireShow zaprezentowały dobre widowiska. Jednak miejsce 1 jest tylko jedno i jury musiało zdecydować która firma zasłużyła na zaszczytne miejsce na podium. Wygrała firma z Lubania - FireShow. Użyli oni prawie 500 bomb w tym około 100 sztuk 125 mm, 60 x 150 mm, 250 x 100 mm oraz 75 mm. Poza ładunkami chińskimi mogliśmy zobaczyć sporo bomb produkcji hiszpańskiej firmy Igual i włoskiej firmy Vaccalluzzo. Do tego na niebie rozbłysły miny, single shoty i inne fajerwerki które urzekły bielską publiczność. Zgranie z muzyką zapewnił system Firemaster III Millenium Plus. Ten system wysyła sygnały drogą radiową, co ułatwiło jego demontaż po informacji o przeniesieniu widowiska o jeden dzień. Spowodowane to było ulewą która tego dnia przeszła nad miejscem imprezy.
Wy również możecie ocenić to co działo się na niebie tamtego dnia oglądając filmy w serwisie YouTube:

Pokaz firmy Fireshow - część 1
Pokaz firmy Fireshow - część 2
Finałowy pokaz w wykonaniu firmy Surex - FILM

Warto wspomnieć że tego typu imprezy rozwijają polską branżę pirotechniczną i myślę że największym zwycięzcą tego festiwalu była firma Surex, gdyż to im zawdzięczamy koordynację całego przedsięwzięcia pod kątem pokazów. Życzymy więc powodzenia wszystkim uczestnikom Władców-Ognia i więcej tego typu zleceń. Jedno z dzieł zwycięzcy - Fire-Show będziemy mogli obejrzeć już 4 lipca w Ustce, tak więc trzymamy kciuki za udany występ! 
16.06.2009 
Komentarze (0)

Wianki Krakowskie - Niesamowity koncert i pirotechniczne show - 20.06.2009Wspaniale zapowiadają się tegoroczne Wianki w Krakowie. W cieniu Wawelu zaprezentują się nie tylko znakomici artyści z Lenny'm Kravtz'em na czele, ale zgromadzona publiczność będzie miała okazję podziwiać również niesamowity spektakl pirotechniczny wyreżyserowany przez
Pawła Zygułę - szefa krakowskiej firmy Nakaja Art (www.nakaja.com).
Tegoroczny pokaz będzie wyjątkowy pod każdym względem. Przede wszystkim zamiast tradycyjnie używanych wyrobów chińskich w dużej części będzie oparty o wyroby włoskich i hiszpańskich mistrzów m. in. z fabryk Igual i Parente. Oprócz nietuzinkowych efektów znacznym atutem będzie na pewno kaliber użytych bomb. Na polskim niebie bardzo rzadko gości taka ilość 6" kwiatków jak ma pojawić się podczas tegorocznych Wianków.
Zgromadzona publiczność będzie mogła podziwiać m. in. szelki o efektach złotych słoneczników z niebieskim środkiem i czerwonymi końcówkami, hiszpańskie palmtree kamuro o efekcie wspaniałego brokatu, różnokolorowe peonie czy opadające złote wodospady kończące się na niebiesko i czerwono. Wszystko to zostanie uzupełnione różnobarwnymi kometami oraz wspaniałymi bateriami. Nie zabraknie również galanterii pirotechnicznej oraz baterii wodnych. Ogólna ilość materiału to ponad 1000 bomb kaliber 3-6", ok. 100 rzymskich ogni 1,5", kilkadziesiąt baterii 1,2" i trochę drobnicy. Pokaz zaplanowano na ok. 10 min. i będzie to z całą pewnością jedno z najpiękniejszych 10 min. w historii Krakowa.
Pokaz w tym roku zostanie odpalony niemalże na przeciw zamku na Wawelu z ogromnej 76 m barki zakotwiczonej na Wiśle. Dzięki zastosowaniu unikatowego systemu mocowania moździerzy rozpiętość pokazu w powietrzu może sięgnąć nawet 350 m. Będzie to jeden z 2 największych pokazów pirotechnicznych strzelanych w Polsce przez polskie firmy w tym roku. Dorównać będzie mu mógł strzelany niemalże w tym samym czasie pokaz w Warszawie. Planowane rozpoczęcie pokazu to godzina 00:00 jednak z uwagi na format gwiazdy wieczoru godzina ta może ulec zmianie. Jeśli pokaz nie dorówna wielkością temu z Warszawy, to na pewno znacznie pobije go pod względem zgromadzonej publiczności. Jeśli pogoda dopisze organizatorzy spodziewają się nawet 250000 widzów!
Teraz pozostaje nam tylko odliczać godziny do pokazu i modlić się aby pogoda dopisała i wszystko odbyło się zgodnie z planem. Jedno jest pewne, że jak tak będzie o pokazie będzie się dyskutować aż do kolejnych Wianków albo i dłużej. Bliższe informacje o wiankach można znaleźć na oficjalnej stronie imprezy www.wianki.eu lub www.wianki.krakow.pl.
Na stronach m. in. szczegółowe info o artystach, program imprezy oraz mapka. 
Autor: Szymon O.
15.06.2009 
Komentarze (0)

Wianki Warszawskie 2009 - informacjeTegoroczny pokaz sztucznych ogni po raz 8. zorganizuje podczęstochowska firma znana w Warszawie z wielu niezwykłych realizacji m.in. z corocznych Światełek do Nieba przy PKiN, z pokazów sylwestrowych a także od niedawna z pokazów odbywających się na Bemowie w Dniu Europy. Mowa oczywiście o firmie Goldregen, która na swoim koncie ma prawie 800 pokazów pirotechnicznych na terenie całej Polski. Oto kilka z nich: Zimowa Uniwersjada Zakopane 1993, 2001, Sylwester Wrocław 2006, Festiwal Piosenki Dziecięcej Konin 1993-97, 2006-09, Jarmark Dominikański Gdańsk 1998-2008. Warto także wspomnieć o sukcesach tej firmy na arenie polskiej a przede wszystkim międzynarodowej. W 2001 roku na I Bałtyckim Festiwalu Sztucznych Ogni Goldregen zajął 1. miejsce a w 2008 podczas festwialu Wind & Fire w Ełku zdobył Grand Prix. Na prestiżowym 13. Międzynarodowym Konkursie Pirotechnicznym w Hannover (Niemcy) w 2003 roku, polska firma zajęła 2. miejsce i była ona pierwszą firmą ze wschodniej Europy zaproszoną do konkursu. Z kolei dwa lata później w Belgii na International Fireworks Festival w Knokke Heist nasza ekipa została wyróżniona jako najlepiej zgrana i zorganizowana.

Teraz trochę więcej o zbliżającym się widowisku sztucznych ogni w Warszawie. Tegoroczne widowisko pirotechniczne zaprezentowane 20 czerwca koło godziny 23.30 - jak planują organizatorzy - potrwa niecałe 15 minut i będzie zatytułowane Leszek Możdżer i Świętojańska Formacja Perkusyjna. Podobnie jak w roku ubiegłym ładunki będą odpalane z pięciu barek na Wiśle. W sumie będziemy mogli podziwiać 2.315 bomb różnych kalibrów. Oto szczegóły: 60mm - 16szt., 65mm - 408szt., 75mm - 830szt., 100mm - 815szt., 125mm - 161szt., 150mm - 85szt. W pokazie zostaną wykorzystane baterie zwykłe oraz wodne, a także będziemy mieli okazję zobaczyć niesamowite bomby wodne, które ostatnio zostały zaprezentowane na Wiankach w roku 2007. Nie zabraknie także komet, min, wachlarzy i innych dodatków. Szczegóły: baterie wodne - 26szt., baterie - 18szt., wachlarze - 105szt., komety - 65szt., miny - 77szt., singleshoty - 96szt. Rozpiętość pokazu w powietrzu będzie wynosić nawet 500 metrów natomiast na wodzie ponad 300 metrów.

Za scenariusz widowiska jest odpowiedzialny niezmiennie Jacek Kęsik przy udziale Zbigniewa Kubickiego. Przygotowania do Wianków w tym roku były bardzo intensywne. Wszystko za sprawą podkładu muzycznego a w zasadzie jedynie makiety, która dotarła do firmy dopiero 20 maja. Tegoroczny pokaz zapowiada się bardzo nietypowo ze względu na podkład muzyczny.

Podkład muzyczny napisany przez Leszka Możdżera zostanie zagrany na żywo na scenie z ok. 20-30 muzykami. Nic w tym nadzwyczajnego by nie było, gdyby nie to, że ostateczną wersję podkładu pirotechnicy usłyszą dopiero podczas jego wykonywania! Do tej pory firma oraz muzycy dysponują tylko makietą (konspektem muzycznym), z której można "wyczytać" frazy i akcenty muzyczne. I właśnie na podstawie tego konspektu został przygotowany pokaz i najważniejsze podczas widowiska i koncertu będzie to, by muzycy oraz pirotechnicy zsynchronizowali się z makietą, która będzie grała w tle. Brzmi skomplikowanie ale miejmy nadzieję, że wszystko wyjdzie perfekcyjnie.

Systemem sterującym będzie tradycyjnie Pyrobox a w zasadzie dwa niezależne, dublujące się systemy: główny i rezerwowy, gdzie w każdym z nich będzie znajdować się komputer master i pięć stanowisk slave, na które będzie składać się komputer slave oraz 256-kanałowy moduł sterujący. Na każdej barce natomiast będzie ok. 250 odrębnych obwodów zapalczych po kilkanaście zapalników w każdym. A jak będzie wyglądać finał? O tym oczywiście przekonamy się 20 czerwca ale już wiemy, że potrwa on 2,5 minuty, podczas których zostanie wystrzelonych ok. 1.400 bomb.

Pokaz zapowiada się naprawdę niesamowicie i warto być 20 czerwca w Warszawie na nadwiślańskich bulwarach. Pamiętając widowiska firmy Goldregen na Wiankach w latach ubiegłych można być przekonanym, że i tym razem zostaniemy zaskoczeni czymś wyjątkowym. A czym? Warto przekonać się na własne oczy i być w Warszawie osobiście. Niezapomniane wrażenia gwarantowane!

Zdjęcia z barek: